שאלות נפוצות

XX

Cry it out, מה הכוונה?


מדובר באסטרטגיות שאני פחות מחבב (בלשון המעטה. הן התנהגותיות במהותן, ומבוססות על הרעיון של להשאיר את התינוק בוכה במיטה כאסטרטגיה של הכחדת בכי, במקום להציע נחמה. בקרב מי שדוגלים באסטרטגיות הללו יתכן שנשמע "תנו להם לבכות כדי שיתרגלו", "הם בסוף ירגעו". באסטרטגיות התנהגותיות ההנחיות לרוב יחסית נוקשות ופחות רגישות, בסגנון "התחלנו ולכן נסיים".

להבדיל - הגישה שלי מבוססת על הנחת היסוד לפיה חשוב לתת לתינוקות שלנו מענה שמותאם לצרכים שלהם ברגע נתון, ולא להשאירם במצוקה.
האם ניתן לקבל החזרים דרך קופות חולים על חשבון סל הריון?


כיום קופות חולים מסבסדות רק פגישות ייעוץ פרטניות מגיל לידה ועד גיל חצי שנה. היות שלא ניתן לקבל החזר עבור הסדנא דרך סל הריון, בחרנו לתמחר את הסדנא בהתאם.
הסדנה נמשכת חודש וחצי, והעלות המלאה שלה שקולה לעלות מפגש ייעוץ חד פעמי אחד של שעה וחצי. בהרשמה מוקדמת ניתן להנות מהנחה לא מבוטלת של 30%.
כמות ועושר המידע שתיחשפו אליו במהלך הסדנה, במקביל לתמיכה לאורך הדרך, הם לאין שיעור גדולים יותר מזה שניתן לקבל בתהליך פרטני קצר טווח.
ניסינו להוביל להירדמות במיטה ללא הצלחה. האם הסדנה תתן לנו את הכלים?


תינוקות זקוקים למענה שמותאם להם, וההתנגדות שלהם להירדמות בסגנון מסוים יכולה לנבוע מסיבות מגוונות. בשונה מהמחשבה שיש "שיטה" שתצליח לגרום לתינוקות לישון, בסדנה נתחיל מהיכרות עם הגישה לשינה מיטבית, ובהמשך לבחון יחד מה יכול להתאים לתינוק.ת שלנו.

כלומר השאלה שתעסיק אותנו היא הסיבה לקושי של התינוק.ת שלנו להירדם באופן מסוים. לאחר שנבין את מקור הקושי, נוכל לבחור כיצד לסייע לו/לה, במטרה להוביל אותם להירדמות ברוגע. כשנבין את הסיבות ואת האלטרנטיבות שלפנינו, נגדיל את הסיכוי לאפשר לתינוק.ת שלנו להירדם ולישון ברוגע.
איך נקבל את התוכן? מה יהיה במפגשים?


תוכן הסדנה נחלק לקטעי וידאו לצפייה, תכנים משלימים לקריאה, ומפגשי לייב (אחת לשבוע) בהם נתייחס לשאלות ולסוגיות הנפוצות שהתעוררו במהלך השבוע. התוכן בנוי באופן כזה שילווה אתכם לאורך בתהליך שתעשו בבית.
מגוון ערוצי התוכן יאפשר לנו לצייד אתכם בכל המידע הרלוונטי באופן מאורגן ונגיש, כך שתוכלו להוביל את התינוק.ת שלכם להרגלי הירדמות ודפוסי שינה מיטביים בעצמכם.
אנחנו כבר מותשים מהמצב אצלנו. תוך כמה זמן ניתן יהיה לראות שינוי?


לצערי התחושה שלכם מוכרת ומאוד נפוצה. רובנו מגיעים להחלטה לעשות שינוי לאחר שכבר ניסינו כמעט כל מה שאפשר. משך הזמן עד תחושת השיפור מאוד תלוי במצב השינה וההרגלים הנוכחיים. במקרים מסוימים נחווה שינוי משמעותי תוך ימים ספורים. במקרים אחרים עשויים להידרש גם מספר שבועות. מנסיוננו, פרק הזמן הנפוץ לתחושה של שינוי משמעותי במהלך הסדנה, הוא כשבועיים מתחילתה.
אתה עושה גם הכשרות למדריכי הורים/שינה בדרך שלך?


בשלב זה אני מדריך אנשי מקצוע רק במסגרת של הדרכה אישית. בנוסף אני בתהליך בניה של קורס הכשרה למדריכי/ות שינה בגישה שלי. אני עוד לא מפרסם את הקורס, משום שמדובר בתהליך שצפוי להיות ארוך. אעדכן ברגע שזה יעלה לאוויר.
האם הסדנה מתאימה גם להתמודדות עם תאומים?


העקרונות הבסיסיים לשינה הם זהים לכל התינוקות, יחידים, תאומים, ואחים.
לכן הדרך בה נפעל היא עקרונית דומה. כאשר בסדנה ישנם גם תאומים, אני מתייחס לפרקטיקה ששייכת להשכבה של שניים.
כולם אומרים שאין מה לעשות לפני גיל 5 חודשים, ולכן אין טעם לנסות. האם באמת אפשר להתחיל כבר מלידה?


סביב נושא השינה יש לצערי הרבה מאוד בלבול שנובע ממגוון רחב של גורמים.
מנסיוני המקצועי, מאוד חשוב שאנחנו כהורים נדע כיצד לספק לתינוק.ת שלנו את התנאים והסביבה המתאימים לשינה מיטבית, כבר מרגע הלידה, וזאת כדי להגדיל משמעותית את הסיכוי להוביל להרגלי שינה מיטיביים כבר בתחילת הדרך, ולצמצם את גודל האתגרים בהמשך.
כמובן שדפוסי השינה של תינוקות בחודשים הראשונים שונים משמעותית מאלו של תינוקות בני חצי שנה ושנה. לכן היעד שלנו לא מבוסס על קביעת רף שעות שינה או דפוס שינה ספציפי, אלא וידוא שאנחנו מספקים לתינוקות שלנו את התנאים למיקסום פוטנציאל השינה הספציפי שלהם. זאת המטרה העיקרית בסדנה. התוכן בסדנה רלוונטי מגיל לידה, ולמעשה נשאר אקטואלי גם לאורך כל השנים הראשונות. פוטנציאל השינה משתנה בין תינוקות ועם ההתפתחות. הגבלת הגיל בסדנה מאפשרת לנו להתמקד באתגרים אופייניים לגילאים הללו, ובהמשך נגדיל עוד את טווח הגילאים.
האם הסדנה מתאימה גם למקרה של תינוקות פגים?


תינוקות שנולדו משבוע הריון 32 ועד שבוע 36 מוגדרים 'פג רגיל', ואלו שנולדו לפני שבוע 32 מוגדרים 'ילוד מורכב'. התמיכה ב'פגים' וב'ילודים מורכבים' כוללת בסבירות גבוהה יותר גם התמודדות עם תחלואה כרונית וסיבוכיה. הסדנה פונה ומתאימה להורים לתינוקות בריאים שמאופיינים בהתפתחות תקינה. הורים לתינוקות שנולדו כפגים אולם "השלימו" את ההישגים ההתפתחותיים הרצויים (כלומר התינוקות מפותחים, בריאים, ובמשקל תקין), יכולים להיתרם מהסדנה, בדומה להורים לתינוקות שנולדו לאחר השבוע ה-36. במקרה של התלבטות במקרה ספציפי, ניתן להיוועץ בנו. בכל מקרה של חשש לבריאות או להתפתחות, חשוב להיוועץ בגורמים רפואיים המוסמכים שמלווים אתכם
מה היתרונות והחסרונות של הסדנה אל מול ייעוץ פרטני?


בניתי את הסדנה אחרי שליוויתי מאות משפחות והגעתי להבנה שברוב המקרים הורים זקוקים להכוונה די דומה, במקביל להיכרות מסודרת עם מרכיבים מאוד חשובים בהורות ובשינה של תינוקות.

למעשה להבדיל מליווי אישי, דווקא בסדנה אני מצליח לחשוף את המשתתפים לסוגיות ולתכנים באופן נרחב משמעותית, לטובת התהליך שהמשפחה עוברת, וגם לטובת התמודדות עם אתגרים בהמשך (תמיד יש עוד אתגרים).

יתרונות נוספים שיש בסדנה הוא המרחב הקבוצתי, שיש בו גם התמודדות משותפת, עידוד, הכוונה וחשיבה משותפת על אתגרים - תהליכים המסייעים מאוד להפנמה וגם להובלה של שינוי.
בייעוץ פרטני אני חוסכת זמן ומקבלת תשובות ספציפיות למצב שלי


תהליך ייעוץ וליווי אישי הא מן הסתם מותאם יותר לסוגיה הספציפית שלכם, אולם תהליך השינוי שתחוו הוא לאו דווקא קצר יותר. אנחנו לא יכולים לזרז תהליכים פיזיולוגיים שמתרחשים אצל התינוקות שלנו, וגם לא הפנמה של התנהלות חדשה.

באופן טבעי בתהליך אישי כל דקה במפגש ממוקדת בכם ובכם בלבד. מצד שני, בניתי את הסדנה מתוך אמונה שהיא יכולה בסבירות גבוהה להחליף ליווי אישי, ושני המחזורים הראשונים שהעברנו בהחלט הוכיחו את זה.

היבט נוסף הוא שהשתתפות בסדנה לא מבטלת את האופציה להיוועץ עימי באופן פרטני במידת הצורך, לשם הכוונה, מיקוד או התמודדות עם סוגיה ספציפית.

אני גם נותן עדיפות בלו"ז להורים שהשתתפו בסדנה. מניסיוני השתתפות בסדנה מצמצמת וממקדת משמעותית את הפגישות האישיות במידת הצורך.