top of page
  • תמונת הסופר/תmiri Keller

אהבה, קנאה ומריבות בין אחים

עודכן: 5 בנוב׳ 2020

מדוע ילדים מקנאים?

הקנאה היא רגש טבעי ואנושי. ילדים במשפחה נאלצים להתחרות ביניהם על אהבתם, הערכתם ותשומת לבם של ההורים, ולכן הקנאה היא בלתי נמנעת. יתכן שהילד הבכור פתאום ירגיש שאמו לא מסתפקת בו ו"בוגדת" בו עם אחיו הקטן. הילד הגדול מוכן לוותר על הכל לטובת אחיו הקטן, רק לא על אהבת ההורים. במוחו של הילד מתרוצצות מחשבות רבות, כגון: את מי הם אוהבים יותר, האם יאהבו אותי גם אם אהיה פחות מוכשר, יפה או מצליח; מדוע לבכור יש זכויות יתר, מדוע מפנקים יותר את הצעיר, את הבן או הבת; מדוע אחי יפה ממני, ספורטאי טוב ממני, מוכשר יותר בלימודים, ולא משנה כמה אתאמץ, סדר הלידה הוא קבוע.

אהבת ההורים, ההתעניינות וההשקעה שלהם הם צורך קיומי, ולכן המאבק להבטחתם הוא מאבק הכרחי, וככזה גם לגיטימי. קנאה היא לא רגש פסול או נחות והסכנה אינה בעצם התחושה, אלא דווקא בניסיון לדכא אותה או לגרום לילד רגשות אשם על כך שהוא מקנא. קנאה היא חלק ממניע תחרותי טבעי שדוחף את הילד להישגים ועוזר לו לעמוד על שלו ולשמור על זכויותיו. קנאת קטנים בגדולים דוחפת אותם ללמידה מתוך רצון לזכות בזכויות וביכולת שיש לגדולים ומעודדת אותם לפתח מיומנויות בוגרות כמו: יוזמה, אחריות ויכולת התפשרות.

קנאה שהופכת למוגזמת עשויה להיות גורם משתק המעכב את התפתחותם. ביטויי קנאה בין אחים ביניהם: מתח, תחרות וכעס – הם חלק ממגוון הרגשות העולים בכל קשר אנושי. קשר שיש בו רק אהבה ופרגון חשוד במלאכותיות או בשטחיות רגשית.


מתי הקנאה חריגה?

במצב של קנאה נורמלית קיימים לצד גילויי קנאה גם גילויי חיבה ואכפתיות.

קנאה חריגה : תחושות קיפוח, קנאה וכעס ממלאות ומעסיקות את כל עולמו של הילד; כשתלונות קנאה מגיעות תמיד מאותו ילד (המקופח הנצחי); כשהקנאה גורמת לתופעות קשות כמו דכאון, אדישות, התנהגות ילדותית, פחדים, תוקפנות, פגיעה עצמית (יש לבדוק אם אין גורם אחר (מלבד הקנאה) שגורם לתופעות אלה), כשהקנאה גורמת לו בעיות תקשורת עם ילדים ומבוגרים; כשביטויי הקנאה אינם בשליטה. כשאחד הילדים עלול לעשות מעשה שיסכן את האחר.


האם הורים משפיעים על היחסים בין האחים?

כן! הורים גורמים לעתים, בלי לשים לב, להגברת רגשות הקנאה במשפחה. למשל, השוואה בין ילדים מעודדת קנאה; מתן זכויות יתר לאחד האחים; התערבות יתר במריבות בין אחים; הורים שמשתדלים לא לקפח באמצעות מתן יחס שווה לכולם, למרות השוני בגיל; קנוניות מאחורי גבם של ילדים;


מתי ילד מרגיש מקופח?

כאשר אחד מילדינו חש מקופח באופן עקבי חשוב שנבדוק אם יש בו תכונות שקשה לנו איתן – האם הוא תחרותי מדי, כנוע מדי, תוקפני מדי או יהיר? כדאי שנבחן מה הוא מאותת לנו.


ילדים בעלי צרכים מיוחדים

הטיפול והדאגה לילד המתקשה, גורמים לעתים למניעת תשומת לב מספיקה ואף להזנחת הילדים האחרים במשפחה. הקנאה תפחת ושיתוף הפעולה יגבר במשפחות שבהן יימסר לילדים האחרים מידע על הקושי ויוסבר הצורך הממשי של ההורים להקדיש זמן רב לטיפול בילד המתקשה.

חשוב לומר כי יחסי אחים הם בית הספר הטוב ביותר להתמודדות בינאישית וסיטואציות חברתיות. אחים לומדים בתנאים של חיבה הדדית, פתרון משברים, טכניקות של משא ומתן, פשרה, חברותא של צעירים ודומים מול עולם המבוגרים וכדומה. ילד שגדל עם אחים הוא בד"כ גמיש יותר ומסתגל טוב יותר לשינויים.


במידה ואתם מעוניינים להתחיל לעבוד על הנושא הבוער של קנאה בין אחים, אני ממליצה להתחיל קודם לעסוק בנושא גבולות מול הילדים.


אני כאן לכל שאלה,

שרון צונץ,

פסיכולוגית חינוכית מומחית.

44 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page