top of page
  • תמונת הסופר/תmiri Keller

הפלה טבעית, גרידה וציטוטק

עודכן: 5 בנוב׳ 2020

ומה קורה בכל אחד מהם?


אבדן הריון שמתרחש בשלב הראשון או בתחילת השלב השני להריון, מתרחש לרוב בשל הפסקת דופק או הפסקת גדילה של העובר. דבר זה קורה בכ-20% מההריונות. מחקרים מראים כי אחת מכל 5 נשים חווה הפלה. (ישנם מחקרים המדברים אף על אחת מכל 4 נשים).

אילו אפשרויות עומדות בפני האישה לביצוע ההפלה, והאם ישנה בחירה?

ישנן נשים אשר מגיעות לבית החולים כאשר החל דימום, והן נאלצות לעבור הפלה טבעית ללא אפשרות לבחור. לדבר זה יש השלכות רגשיות על האישה כי הדימום מופיע ללא הכנה מוקדמת. לעיתים קיימת בחירה, וזה קורה כאשר אישה עומדת בפני הודעה שהדופק הופסק או שהעובר לא גדל, וההריון עומד להסתיים. 

אביא כאן את האפשרויות השונות, על יתרונותיהן וחסרונותיהן, ואתייחס גם להיבטים הרגשיים המלווים כל בחירה.   שלוש אפשרויות להפלה ציטוטק, גרידה, הפלה טבעית

שלוש אפשרויות לביצוע הפלה:


1. ציטוטק-

כדור שמוחדר לרוב דרך הנרתיק. יש מקומות או מקרים שנותנים דרך הפה. נותנים אותו בבית חולים. לאחר מכן האישה משוחררת לרוב לביתה וממתינה. לציטוטק לוקח זמן לפעול- בין כמה שעות לכמה ימים. לפעמים חוזרים לקבל מנה נוספת כי הראשונה לא פעלה.

לכדור תופעות לוואי של כאבים כמו צירים, לרוב ממליצים לקחת כדור להפחתת כאב כשמתחילים הכאבים. הכאבים הם מכיוון שהציטוטק גורם להתכווצויות ברחם, על מנת לסייע לו להביא לעולם את העובר שהפסיק לצמוח. 

כאשר הכדור מתחיל להשפיע יופיעו דימומים שילכו ויתחזקו, עד ליציאת העובר. הדימום גם הוא לא נעים, לעיתים יהיו בו גושים גדולים, וזה ממלא בכאב פרידה וכאבי לב. אכן חוויה לא פשוטה. ישנן נשים המעדיפות את הציטוטק על מנת לחוות את הפרידה מעוברן, אולי אף לחוש אותו. כמו כן הציטוטק אינו מחייב הרדמה.

*יש לדעת שלעיתים עושים גם גרידה לאחר לקיחת ציטוטק, זאת בשל שאריות שנותרות ברחם. זה לא קורה תמיד אך לפעמים כן.


2. גרידה-

קובעים תור לגרידה ומגיעים לאשפוז באותו יום. לפעמים התור לוקח בין מספר ימים למספר שבועות (כיום הוציאו הוראות לבתי החולים שאים להמתין יותר משבוע, אני מקוה שאכן כך עושים) וההמתנה הדרוכה עם עובר בבטן- מאוד קשה. בזמנים כאלה אני ממליצה לעשות פרידה מהעובר, לכתוב לו או לשיר לו או כל דבר אחר- ולאפשר לעצמינו להיפרד ממנו באהבה.

ביום הגרידה יש צורך לצום, בשל ההרדמה. ישנם מקומות בהם עושים הרדמה חלקית, בחלק עושים הרדמה מלאה. לאחר ההרדמה הרופאים מוציאים את תכולת הרחם ומנקים אותו, והאם מועברת לחדר התאוששות. לרוב השחרור הוא באותו יום או יום למחרת, תלוי במקרה האישי.

לאחר גרידה אין כאבים לרוב, והדימום מהרחם מועט יחסית. בין יום למספר ימים של דימום לא חזק במיוחד.


3. הפלה טבעית-

אופציה שלישית היא המתנה להפלה טבעית- בה ניתן לבחור או שהיא פשוט מתחילה ללא בחירתנו.

גם כאן הדימום עלול להיות מאסיבי וקשה, תלוי בגיל ההריון, ברחם האישה, בהריונות קודמים ועוד. הדימום עלול להיות מלווה בכאבים עזים של התכווצויות.  אפשר לקחת כדורים לשיכוך כאבים כאשר הכאבים חזקים או קשים מנשוא.

כאשר הדימום מסתיים יש ללכת לרופא למעקב, לבדוק שהרחם התרוקן. לעיתים ממליצים על המתנה, או על גרידה- כדי להוציא שאריות.

כאבי הנפש המלווים תהליכי הפלה כל התהליך הפיזי הזה, שתיארתי באופן מעט רפואי / טכני / לקוני-  מלווה כמובן בכאבי נפש עזים שנעים בין אפאתיות או אף התרוממות רוח לבין כאבי נפש קשים, עצבות גדולה, בכי, צער ויגון. הכל אפשרי והכל ייתכן, אני ממליצה לאפשר לעצמינו להתחבר לרגש שמופיע עכשיו ולתת לו מקום. הוא חולף בסופו של דבר ומפנה מקום לרגש חדש. כמו כן אני ממליצה לאפשר פרידה מהעובר ומההריון, מהחלומות ומהתקוות שנבנו ונגוזו.

מתי לחזור לשגרה? אני לא ממליצה לעבור ישר לפעילות חדשה ולנסות לשכוח את מה שקרה. מחקרים מראים (ונשים רבות יכולות להעיד ולספר) שהנפש והגוף זקוקים לזמן התאוששות, ואין זה נכון לנו לקום ישר אחרי הפלה ולחזור ישר לפעילות שוטפת, למרות הרצון העז שזה "יעבור כבר", או שהכאב ייעלם. בדרך כלל הרופא ייתן חופשת מחלה של מספר ימים. אישית אני חושבת שעדיף לפחות שבוע כדי להתאושש, אך זה כמובן אישי לכל אחת. וכאבי הנפש בוודאי לא יסתיימו תוך שבוע.

ממליצה בנוסף להיעזר באנשים מסביב- בין אם משפחה (בעל/ אמא/ אחיות) ובין אם חברות. וישנה כמובן העזרה הוירטואלית- אנחנו כאן בשביל להכיל, להבין, לסייע ולחבק, ואף לתת עצות כשצריך.

מאחלת שכמה שפחות נשים יצטרכו מידע שכזה. שההפלות יהיו פחות ופחות בסטטיסטיקה, ושהריונות טובים ובריאים יהיו עבור כולנו.


לכל שאלה או תמיכה בנושא הפלה טבעית, גרידה ולידה שקטה, את מוזמנת ליצור עימי קשר בקהילה המקצועית שלנו ואשמח לסייע.


ציפי כהן,

מטפלת רגשית באמצעות מוזיקה (M.A.),מלווה נשים שחוו אבדן הריון בכל שלב.

695 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אשמה

Comentarios


bottom of page